Co to jest dźwignik nożycowy?

Ilustracja podstawowego dźwignika nożycowego

Dźwignik nożycowy jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa. W najprostszej postaci jest to platforma lub stół, który może być podnoszony lub opuszczany do pożądanej wysokości w zakresie jego pionowego ruchu.

Podstawowe elementy dźwignika

Rama podstawy

Rama podstawy dźwignika nożycowego

Rama podstawy wspiera resztę urządzenia. Musi być mocna, sztywna i stabilna. W większości przypadków jest przeznaczona do umieszczenia na podłodze, ale może być również wbudowana w fundament lub wyposażona w kółka lub przystosowana do podnoszenia przez wózek widłowy.Nożyce

Nożyce dźwignika nożycowego

Nożyce zapewniają prawidłowy i równy ruch podczas wznoszenia platformy do góry. Dwa zestawy ramion nożycowych połączone są wałami w osiach zgięcia oraz w górnych i dolnych zawiasach końcowych.Powierzchnia platformy

Powierzchnia platformy dźwignika nożycowego

Platforma może być dowolnej wielkości, która jest zgodna z ramą podstawy i nożycami. W szczególności platforma nie może być mniejsza niż długość nożyc/ramy podstawy. Platforma może być większa niż rama podstawy/nożyce. Platformy mogą być wyposażone w wiele opcji, takich jak blokady przeciwstoczeniowe, obrotnice, blaty uchylne lub wyposażone w zaciski lub specjalne urządzenia robocze.Układ elektryczno-hydrauliczny

Układ elektro-hydrauliczny dźwignika nożycowego

Napęd (najczęściej elektryczno-hydrauliczny) składa się z silnika elektrycznego, pompy hydraulicznej, zbiornika hydraulicznego, cylindra hydraulicznego, orurowania, układu zaworów kierujący i sterowania elektrycznego. Gdy urządzenie jest aktywowane, pompa pompuje płyn ze zbiornika do cylindrów poruszając tłok w celu podniesienia. Wał tłoku jest mechanicznie połączony z zespołami nożyc i prowadzi je, aby podnieść platformę. Zawór zwrotny w przewodzie między pompą hydrauliczną i cylindrem zapobiegania cofaniu się oleju, tak że platforma utrzymuje wysokość, gdy przycisk zostanie wyłączony. Kiedy aktywujemy przycisk DOWN, otwiera się zawór elektromagnetyczny w dół, pozwalając na przepływ płynu hydraulicznego z powrotem do zbiornika. Silnik nie uruchamia się, gdy platforma jest obniżana. Ciężar platformy i ładunek tworzą ciśnienie w cylindrze , który wymusza przepływ płynu z powrotem do zbiornika. Zawór sterujący przepływem usytuowany w zaworze opuszczania VE 25 może być regulowany, celem zapewnienia pożądanej szybkości opuszczania. Kiedy przycisk DOWN jest wyłączony, zawór zamyka się i uniemożliwia dalsze opuszczanie stołu. Zawór zapobiega także obniżeniu platformy, jeśli wystąpi awaria zasilania.

 Kaseta sterująca

Kaseta sterująca dźwignika nożycowego

Standardowo jednostka sterująca może być umieszczona w kasetce sterującej lub w sterowniku nożnym.


Korzyści stosowania dźwigników nożycowych

W przemyśle istnieje ciągłe zapotrzebowanie na podnoszenie i układanie obrabianych elementów i materiałów. Jeśli pracownicy są proszeni o wykonanie podnoszenia i pozycjonowania bez pomocy urządzeń mechanicznych z napędem, skutkować to może zmęczeniem i niską produktywnością, aż do poważnych wypadków. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami urazy, które powstają od ciągłego podnoszenia i powtarzalnego, nieodpowiedniego pozycjonowania, takie jak bóle pleców i zespół cieśni nadgarstka. Stoły podnośne idealnym rozwiązaniem do podnoszenia i pozycjonowania elementów z następujących powodów: 1. Stabilna platforma
  W przeciwieństwie do podnośników, dźwigów, czy manipulatorów, stoły pneumatyczne zapewniają stabilną platformę do podnoszenia i opuszczania materiałów. Szansa na przypadkowe upuszczenie obrabianego elementu jest znacznie niższa, a niebezpieczeństwo kołysania zawieszonego obciążenia i spowodowania szkody pracownikom jest eliminowane.

 2. Płynna regulacja wysokości
  Stół przeznaczony jest do podnoszenia płynnym ruchem w górę lub w dół, do dowolnej wysokości oraz do utrzymania tej wysokości, nawet jeśli jest to awaria zasilania.

 3. Wszechstronność
  Stoły podnośne mogą być zaopatrzone w rozmaite warianty, takie jak przenośniki rolkowe, platformy przechylania i platformy ze szczególnym przeznaczeniem, takie jak zaciski i automatyczne urządzenia pozycjonujące.

 4. Programowalny ruch
  Ruch może być programowany i stoły mogą być włączone w specjalne systemy przenoszenia.

 5. Przenośność
  Stoły podnośne mogą być dostarczane w wersjach przenośnych wykorzystujących koła lub pół kółka oraz w wersji z wykorzystaniem ramy podstawy przystosowanej do wózka widłowego.

 6. Szeroki zakres pionowego wznoszenia
  Dźwignik może być zainstalowany w fundamencie, opuszczony do zera absolutnego wysokości lub do wysokości podłogi, w wersji zamontowanej na podłodze lub wyposażony w wieloma nożyc do wysokiego podnoszenia. Inną opcją jest dźwignik płaski. Ze względu na niski stan złożony nie wymagają instalacji w fundamencie, ponieważ mogą one być umieszczone bezpośrednio na podłodze.

 7. Tani w utrzymaniu
  Dźwigniki nożycowe są bardzo wytrzymałe, ich solidna budowa zapewnia lata niezawodnej pracy przy podstawowej konserwacji.

-